- 15 stycznia, 2021
- Posted by: admin
- Categories:
Komercjalizacja wyników prac B+R
Oferujemy pełny konsulting dla samodzielnych naukowców, instytutów B+R oraz jednostek akademickich, które przeprowadziły prace badawczo-rozwojowe, a następnie rozważają komercjalizację wyników tych prac.
Nasza oferta koncentruje się na:
zabezpieczeniu i udostępnieniu wyników prac i badań podmiotom trzecim (komercjalizacja bezpośrednia),
stworzeniu osobnego podmiotu (spółki osobowej lub kapitałowej) odpowiedzialnego za przeprowadzenie komercjalizacji (komercjalizacja pośrednia),
komercjalizacja w ramach podmiotu, który badania przeprowadził (komercjalizacja samodzielna).
Komercjalizacja bezpośrednia – sprzedaż i licencja
Istnieje wiele ścieżek udostępniania wyników prac badawczych i rozwojowych (B+R) stronom trzecim. Najkorzystniejszą drogą komercjalizacji bezpośredniej są:
- sprzedaż rezultatów prac B+R
- udzielenie licencji na wykorzystanie rezultatów prac B+R.
Prawa własności intelektualnej związane z wynikami prac badawczo-rozwojowych mogą być, podobnie jak inne wartości majątkowe, przedmiotem obrotu – w tym również sprzedaży. Podmiot sprzedający w oparciu o wynegocjowana cenę dokonuje transferu wszystkich praw związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, ale także wszelkich ryzyk związanych z procesem komercjalizacji.
W przypadku udzielenia licencji na wykorzystywanie wyników prac B+R podmiot, który jest właścicielem praw (licencjodawca) uzyskuje przychody w postaci opłat licencyjnych od podmiotu, który komercjalizację przeprowadza (licencjobiorca). Opłaty licencyjne mogą być ustalone na zasadzie płatności jednorazowych (mogą być rozłożone na raty), płatności okresowych lub też w oparciu o przychody licencjobiorcy pochodzące z komercjalizacji prac B+R.
Komercjalizacja pośrednia B+R
Komercjalizacja pośrednia wyników prac badawczych i rozwojowych polega na wniesieniu wyników prac do innego podmiotu (istniejącej spółki lub nowo powołanej). Najczęściej, tym podmiotem jest spółka kapitałowa, do której wnoszone są prawa do wyników prac B+R w postaci aportu.
Głównym powodem wyboru ścieżki komercjalizacji pośredniej jest stworzenie podstawowego wehikułu, który ma umożliwić pozyskanie inwestora czy przedsiębiorcy (lub też obu jednocześnie), który wsparłby proces komercjalizacji wyników prac B+R.
Jednocześnie, ścieżka ta umożliwia partycypowanie w zyskach powstałych w wyniku komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych w większym stopniu niż w przypadku ich sprzedaży czy licencjonowaniu. Naturalnie, wzrasta również ryzyko całego przedsięwzięcia z punktu widzenia podmiotu będącego właścicielem praw.
Podmioty wnoszące wyniki prac B+R do spółki mają do wyboru dwie ścieżki wniesienia aportu:
- wniesienie praw bezpośrednio jako wartości niematerialnych i prawnych,
- wniesienie praw pośrednio jako części składowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP).